Prowadząc dziecko do przedszkola przez cały pierwszy okres należy podkreślać dumę z jego postawy oraz z tego, że jest mądre, odważne i że na pewno da sobie radę. Znalezienie odpowiednich argumentów wspierających pewność siebie u dziecka jest sprawą ogromnej wagi.

Dziecko powinno bez pośpiechu rozpocząć swój dzień. Dobrze jest wstać w miarę wcześnie, żeby nie spieszyć się za bardzo. Trzeba pamiętać, że maluszki robią wszystko dużo wolniej niż  dorośli. Poganianie malca powoduje, że jest bardziej zestresowany, może gorzej znieść rozstanie.

W początkowych okresie również odbieramy dziecko wcześniej z przedszkola, ponieważ trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi.

Przy przedszkolnych pożegnaniach z maluszkiem bądźcie uśmiechnięci i spokojni, bez łez i smutnych spojrzeń, beż zbędnego przedłużania samego momentu rozstania.

Niedopuszczalne jest okłamywanie dziecka, że mamusia tutaj w szatni poczeka na ciebie, albo zaraz po ciebie wrócę.

Pozwólmy dziecku zabrać ze sobą cząstkę domu do przedszkola , np. ukochanego misia lub inną zabawkę. Rozmawiajcie z dzieckiem o wydarzeniach przedszkolnych. Wasze zainteresowanie pobudzi zainteresowanie dziecka oraz poczucie, że przedszkole jest czymś ważnym dla was i dla niego. Uczmy dziecko samodzielności- zapinania guzików, zakładania kurtki, jedzenia.

Bywa dość często, że po pierwszych kilku dniach bardzo chętnego pozostawania w przedszkolu, dziecko zaczyna płakać i protestować. Zaspokoiło bowiem ciekawość  poznawania nowych zabawek i nie chce akceptować dzielenia się zabawkami z innymi dziećmi.

Ważne jest aby wobec dziecka być konsekwentnym i nie okazywać wobec niego wahania. Powoli zrozumie i zaakceptuje nowy układ społeczny, a pobyt w przedszkolu stanie się dla niego ogromną przyjemnością, z której nie będzie chciało zrezygnować nawet w weekend.
Publiczne Przedszkole - Poziomkowa Akademia. Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011 Poziomkowa Akademia.
Warto przeczytać
Pierwsze dni w przedszkolu
Czytające brzdące